Poleć przez email
Pin It

Zakopane – ciekawostki ze stolicy Podhala

Zakopane to miasto pełne atrakcji turystycznych, ciekawych miejsc i urokliwych knajpek i restauracji. Tysiące turystów odwiedza Zakopane każdego roku, korzystając z jego uroków i licznych rozrywek. Z pewnością jednak mało kto, z tak licznie odwiedzających to miasto zna chociaż niektóre z interesujących ciekawostek dotyczących Zakopanego.

 

O nazwach słów kilka

 

Nazwa Zakopane po raz pierwszy oficjalnie pojawiła się w dokumentach już w XVII wieku,  w roku 1605. Słowo to pochodzi od wyrazu kopane, które dawniej oznaczało obszar wykarczowany na polanę. Z nazwą miasta wiążę się także pewna historia. Otóż przed laty, w miejscu, gdzie obecnie znajduje się ulica Krupówki znajdowała się porośnięta sosnami polana. Pewien mężczyzna miał postanowić ową polanę wykarczować, czy jak to można nazwać inaczej – przekopać. Wkrótce zaczęto nazywać to właśnie miejsce kopane, a z czasem zakopane.

Wielu turystów zastanawia się także skąd wzięła się nazwa najpopularniejszej w mieście ulicy Krupówki. Tutaj historia jest o wiele prostsza i wiarygodniejsza niż legenda przekazywana z pokolenia na pokolenie. W miejscu gdzie obecnie mieści się ulica, znajdowała się niegdyś polana, należąca do rodziny Krupowskich. Nazwa ulicy pochodzi więc bezpośrednio od nazwiska dawnych właścicieli tego terenu.

 

Zakopane w liczbach

 

Każdego roku do Zakopanego przyjeżdża nawet kilkanaście milionów turystów. W 2016 roku było to aż 14,9 miliona odwiedzających!

Znana atrakcja turystyczna – kolejka na Gubałówkę – wybudowana została w roku 1938. Jej długość wynosi 1298 metrów a czas w jakim pokonuję trasę to 3 minuty. Wagon kolejki może pomieścić 120 osób.

Zakopane to najwyższej położone miasto w Polsce. Jego położenie waha się pomiędzy  750 a 1126 m n.p.m. Tutaj znajduje się także najwyżej położona w Polsce restauracja – Honielnik.

Powstanie Zakopanego datuje się na rok 1578; przyjmuje się, że to król Stefan Batory wydał prerogatywę osadniczą. Natomiast 60 lat temu, w 1933 roku Zakopane uzyskało prawa miejskie.

Pierwsza parafia w mieście powstała w roku 1845. Pierwszym proboszczem Zakopanego był ks. Józef Stolarczyk.

Placówki terapeutyczno-turystyczne powstały w Zakopanem pod koniec XIX wieku. W roku 1875 w Kuźnicach doktor Ludwik Ganczarski otworzył pierwszą z nich.

W Zakopanem znajduje się 12 różnych muzeów i galerii sztuki.

 

Miasto o wielu twarzach

 

Zakopane to niezwykle ciekawe miejsce, na którego dogłębne poznanie potrzeba zdecydowanie sporo czasu. To kolebka kultury i historii Polski, ale także miejsce gdzie można podziwiać piękne widoki czy spróbować specjałów kuchni regionalnej.

 

Przy tak intensywnym poznawaniu miasta ważne jest aby zapewnić sobie dobry nocleg w Zakopanem. Miejsce, w którym można odpocząć po całym dniu zwiedzania czy zjeść kolację z bliskimi. Takim miejscem z pewnością są nasze apartamenty Zakopane, które dzięki swojemu kompleksowemu wyposażeniu i dobrej lokalizacji gwarantują w pełni udany pobyt w tym pełnym ciekawych miejsc i historii mieście.

 

Prezentujemy Państwu niektóre z naszych apartamentów w Zakopanem:

 

Apartament w Zakopanem 5

Apartament w Zakopanem 8

Apartament w Zakopanem Smrek 2

Telefon:
48 12 638 02 12
Adres e-mail:
biuro@apartart.pl
Zend\Mvc\Router\Http\RouteMatch Object ( [length:protected] => 45 [params:protected] => Array ( [controller] => Application\Controller\News [action] => view [module] => Application [lang] => pl [news-url] => zakopane-ciekawostki-ze-stolicy-podhala ) [matchedRouteName:protected] => polish-hostname/blog/single-blog )