Poleć przez email
Pin It

Stary Browar Lubicz w Krakowie - poznaj historię z pierwszej ręki!

Choć Kraków zawsze obfitował w interesujące miejsca, ostatnie lata, a nawet miesiące przynoszą coraz więcej ciekawych punktów na mapie Krakowa. Miejsca te bardzo dobrze wpisują się w historyczny i artystyczny krajobraz dawnej stolicy - niezwykle często łączą tradycję i bogatą historię z nowoczesnością.
 
Taką właśnie atrakcją jest Stary Browar Lubicz w Krakowie - jego historia sięga 1840 roku, natomiast dziś funkcjonuje jako prestiżowy kompleks, w którym możecie skosztować tradycyjnie warzonego piwa, zrobić zakupy w dobrze wyposażonych delikatesach, bądź też wynająć wygodny apartament w Krakowie. Zanim jednak zaczniemy przybliżać Wam, jak dzisiaj wygląda krakowski Stary Browar Lubicz, warto przyjrzeć się temu, jaką funkcję pełnił w XIX-wiecznym Krakowie
 
Jak wspomnieliśmy, wszystko zaczęło się w 1840 roku, kiedy to na zamówienie rodziny Jennych, włascicieli terenów, zaprojektowane i wzniesione zostały zabudowania Browaru. Piwo, które niedługo potem zaczęto tam produkować od razu przypadło do gustu mieszkańcom Krakowa i nie tylko, co znajduje swoje potwierdzenie w rozlicznych przyznanych mu medalach i nagrodach.
stary-browar-krakow-apartamenty-1
 
Kolejny kamień milowy w historii Browaru Lubicz przypada na rok 1903, kiedy browar został sprzedany baronowi Janowi Gotz-Okocimskiemu - od tego momentu browar znany był pod nazwą " Browar Krakowski i Fabryka Przetworów Słodowych J. Götza".  Pod takim mianem browar funkcjonował aż do drugiej wojny światowej, podczas której jego struktura ucierpiała, a produkcja została wstrzymana, aż do 1945 roku. Rok 1946 oznaczał dla Browaru  upaństwowienie, a niewiele później kolejny raz zmieniona została jego nazwa, tym razem na "Krakowskie Zakłady Piwowarsko-Słodownicze". 1968 rok był przełomowy dla Starego Browaru Lubicz - przeprowadzono wówczas kolejne modernizacje, zbudowano jedną z pierwszych w Polsce warzelni blokowych oraz zainstalowano linię rozlewniczą sprowadzoną z NRD. Tak zmodernizowany browar funkcjonował pod rozpoznawalną do dziś nazwą Zakładów Piwowarskich Okocim. 
 
Gdy w 2001 roku Okocim został przejęty przez firmę Carlsberg, koncern podjął decyzję o zakończeniu produkcji piwa w Browarze Lubicz - choć browar znalazł się po tej dacie na liście obiektów Krakowskiego Szlaku Techniki dzięki zachowaniu się budynku wagi, magazynu, obiektów ekspedycyjnych, suszarni słodu i słodowni, kotłowni z 37-metrowym kominem oraz innych elementów, prawdziwego znaczenia nabrał w 2014 roku, kiedy skończyła się odbudowa kompleksu. Odbudowa zakładała nie tylko restaurację i konserwację historycznych elementów browaru, ale także przystosowanie części budynków do innych celów - dziś można znaleźć tam między innymi restaurację produkującą własne piwo, delikatesy, a także apartamenty w Krakowie, które możecie wynająć na naszej stronie internetowej.
 
Apartamenty w Krakowie Stary Browar kierujemy do wszystkich, którym zależy na czymś więcej, niż wysokim standardzie, którym oczywiście także się legitymują - w każdym apartamencie znajdziecie pełne wyposażenie w przedmioty kuchenne i łazienkowe, wygodne łóżka, telewizory z kanałami telewizji satelitarnej, designerski wystrój i wiele więcej. To propozycja dla osób, które chcą doświadczyć Krakowa w pełni - Browar Lubicz zlokalizowany jest w samym sercu miasta,  dzięki czemu stanowi doskonałą bazę wypadową do zwiedzania dawnej stolicy. Choć zachęcamy, żeby zwiedzanie zacząć od samego kompleksu Stary Browar Lubicz!
stary-browar-krakow-apartamenty-2
 
Jeżeli chcecie wynająć apartament Stary Browar, poniżej znajdziecie kilka propozycji, które niedawno dodaliśmy do naszej oferty - to tylko niektóre apartamenty w Krakowie TWW, wobec czego zachęcamy do zapoznania się z pełną listą!
 
 
Telefon:
48 12 638 02 12
Adres e-mail:
biuro@apartart.pl
Zend\Mvc\Router\Http\RouteMatch Object ( [length:protected] => 42 [params:protected] => Array ( [controller] => Application\Controller\News [action] => view [module] => Application [lang] => pl [news-url] => apartamenty-w-krakowie-browar-lubicz ) [matchedRouteName:protected] => polish-hostname/blog/single-blog )